ÜRDÜN - PETRA TURU (GÜL RENKLİ ÜLKE)

Orta Doğu’nun en gelişmiş ülkelerinden biri olan Ürdün, korunmuş antik kentleri, doğal oluşumları, gül renkli kanyonları ve rengârenk balıklarla yüzebileceğiniz Kızıldeniz’i ile sıra dışıdır.
İlk durağımız olan başkent Amman ise geniş caddeleri, kavşakları ve modern binalarıyla bir Orta Doğu kenti olmaktan çok uzaktır. Antik kentin kalıntılarının şehrin modern görüntüsüne kattığı etki ise tartışılmaz.
 
Roma İmparatorluğu’nun önemli sınır kentlerinden biri olan Jerash, Orta Doğu’nun en iyi korunmuş antik şehridir.
Deniz seviyesinin 400 metre altındaki Lut Gölü (Ölü Deniz), %30 oranında tuz içerdiği için yüzülemeyen bir oluşum. Kutsal kitaplarda yok edilişinin hikâye edildiği Sodom ve Gomorra kentlerinin de gölün altında olduğuna inanılıyor.
 
Kızıl renkli kum kayalıklarına kurulan kayıp şehir Petra, tüm gezimizde en çok zaman geçireceğimiz yer. Nebati Krallığı’nın başkenti olan Petra, MS 2. yüzyıldan itibaren tamamen unutulmuş, 1812’de yeniden keşfedilene kadar da sadece Bedevilerin bildiği bir yer olarak kalmış. Günümüzde UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi’nde bulunan kent, gül pembesi rengiyle sürprizlerle doludur.
 
Wadi Rum yani Ay Vadisi, Ürdün’ün en yüksek noktası olan 1700 metrelik Cebel Ram’ı da barındırıyor. Büyüleyici çöl konaklamamıza gün doğumu, gün batımı ve dolunay eşlik edecek.
 
Ürdün’ün Kızıldeniz kıyısındaki tek kenti olan Akabe, granit dağlar ile mavi suların birleştiği bir nokta. Kumsaldan sadece birkaç metre ileride Kızıldeniz’e adını veren kırmızı mercan resifleri arasında şnorkelle dalma ayrıcalığını yaşayabileceğiniz Akabe, aynı zamanda üç ülkenin birbirine en yaklaştığı yer.
 
 
 

TUR PROGRAMI 

30 Eylül, Pazartesi 2019: İSTANBUL – AMMAN

Saat 04.00’da İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali Türk Havayolları kontuarı önünde buluşma. Saat 06.10’da TK 816 sayılı uçak ile Amman’a hareket. 08.30’da Amman’a varış ve otele transfer .

Amman, Romalıların sevgi/kardeşlik anlamında “Filedelfiya” dediği, Lut Peygamber’in torunlarından olduğu düşünülen Amunların ismini verdiği ‘Rabbetü'l-Amûn’, Ürdün’ün başkentidir. İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulu bir şehir olan Amman, kentin göbeğinde yer alan 6000 kişilik Roma tiyatrosu ve diğer antik Roma kalıntılarının yanı sıra Orta Doğu’nun en heybetli camilerinin de ev sahibi.

Roman Citadel, Roman Amphitheatre, Rainbow Street & Old Souk ziyaretlerimiz sonrası otele geçiş.

Öğle Yemeği: Beit Sitti

Akşam Yemeği: Fakhreldin Restaurant’da

W Amman Hotel Superior Oda 

 

1 Ekim, Salı 2019: JERASH - ÖLÜ DENİZ

Kahvaltı sonrasında otelden hareteketle bir Roma kenti olan Jerash’a doğru yola çıkıyoruz. Hadrianus Takı’ı,

Hipodrom, Artemis Tapınağı, tiyatrosu ve sütunlu caddeleriyle Efes Antik Kenti’ne benzetilen Jerash’ın Yakın Doğu’nun en iyi korunmuş ve en önemli Roma kenti olduğu kabul ediliyor.

Sonraki durağımız Lut Gölü / Ölü Deniz oluyor. Yeryüzünün en alçak ve üçüncü en tuzlu gölü olup, deniz seviyesinin 369 m altındadır. Efsaneleri, Kutsal Kitap anlatıları ve kayıp şehirleriyle zenginleştireceğimiz gezimizden sonra otelimize yerleşiyoruz.

Öğle Yemeği: Al Reef Al Lebnani restaurant

Akşam Yemeği: Kempinski Isthar Hotel’de 

Kempinski ısthar Hotel Dead Sea Superior Oda 

 

2 Ekim, Çarşamba 2019: PETRA - WADI RUM

Sabah erken bir kahvaltı sonrası Petra’ya yola çıkıyoruz. Dünyanın en gizemli kentlerinden biri olan Petra, kaybolup gitmeden önce Nebati Krallığı’nın başkentiydi. Daha önce gördüğünüz hiçbir yere benzemeyen bu muhteşem şehir, sadece yapılarıyla değil gizemi, renkleri ve doğal oluşumuyla da göz kamaştırıcıdır.

Nebati halkı tarafından şekillendirilen rengârenk kayalıkları Şair John William Burgon, “Tarihin yarısı kadar yaşlı, gül kırmızısı şehir” olarak tanımlar. MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında yaşayan kent, ticaret sayesinde çok zengindi. Son Nebati Kralı II. Rabbel’in Romalılara yenilmesine sonra Nebati Krallığı, MS 106 yılında Roma İmparatorluğu’na dâhil edildi. Bu bölgeye Hıristiyanlık 4. yüzyılda geldi, Müslümanlar ise 7. yüzyılda. On ikinci yüzyılda kısa bir süre Haçlıların egemenliğine girdi. MS 400 yıllarından sonra deprem ve ekonomik sıkıntılardan dolayı gözden düşen Petra, zaman içerisinde unutulup gitti.

Sonrasında UNESCO DÜNYA KÜLTÜR ve DOĞA MİRASI listesinde yer alan Wadi Rum’u gezeceğiz (Arabistanlı Lawrance ve Transformers gibi sinema filmlerinin çekildiği Wadi Rum; sıra dışı coğrafyası sayesinde Martian ve Red Planet isimli filmlerde Mars yüzeyi olarak da gösterilmiştir. Geceleme için otelimize geçiyoruz.

Öğle Yemeği: Petra Kitchen Restaurant

Akşam Yemeği: Memories Aicha Luxury Camp’da 

Memories Aicha Luxury Camp Diamond Panoramic tents 

 

3 Ekim Perşembe 2019:WADI RUM – AQABA

Gün doğumunda gözümüzü çölün muhteşem pembeliğinde açtıktan sonra bu eşsiz deneyimin tadını çıkarmak için cip safariye çıkıyoruz.

Sonrasında Ürdün’ün tek liman kenti olan Akabe’ye doğru yola çıkıyoruz. Dinlenmek ve istirahat için otelimize geçiyoruz.

Akşam Yemeği: Luxury Collection Al Manara Hotel’de 

Luxury Collection Al Manara 

 

4 Ekim Cuma, 2019: AQABA - İSTANBUL

Havalimanına transfer. Saat 01.40’dA TK 819 sayılı uçak ile İstanbul’a uçuş. Saat 04.15’de varış. 

 

 

 

Gezilecek şehirler;

1 Amman
2 Ölü Deniz
3 Petra
4 Vadi Ram
5 Aqaba 

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler (kısaca herşey);

 • 4 gece 5 yıldızlı otellerde konaklama,
 • Tur boyunca belirlenen 3 öğle ve 4 akşam yemeği
 • Havalimanında karşılama,
 • Lüks otobüslerle tüm transferler,
 • Programda belirtilen tüm geziler,
 • Programda belirtilen tüm müze giriş ücretleri
 • 4x4’ler ile Vadi Ram Gezisi
 • Arbeta Turizm Türkçe rehberlik hizmeti
 • Arbeta Turizm Tur lideri
 • Tur boyunca İngilizce konuşan yerel rehber,
 • Yurtdışı çıkış harcı,
 • 2.000 Euro limitli tur güvence paketi

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler:

 • Uçuş biletleri
 • Kişisel harcamalar,
 • Fazla bagaj ücretleri, 
 
Oteller ve Oda durumu;
 
ŞEHİR OTEL ADI YILDIZI ODA TİPİ
Amman W Hotel Amman 5 Superior room
Ölü Deniz Kempinski Isthar Hotel 5 Superior room
Wadi Rum Aicha Luxury Camp 5 Diamond Panoramic tents
Aqaba Luxury Collection Al Manara 5 Standart oda

Önemli Notlar:
 
 • Yukarıda ki paket fiyatlar toplam 30 kişi üzerinden hesaplanmıştır. Bu kişi sayısının altında kalındığında rakamlar yeniden hesaplanacaktır.
 • Gezimizde kent içi, antik kent ve çölde yürüyüşler yapacağız. Bu nedenle ayağınızın rahat edeceği, altı sağlam bir yürüyüş ayakkabısı uygun olacaktır.
 • Ekim ayında Ürdün’de hava gündüzleri sıcak ancak geceleri, özellikle de çölde serin olabilir. Bu nedenle giysileriniz mevsim koşullarına göre olmalıdır.
 • Sırt çantaları yürüyüş sırasında eşyalarınızı rahat taşımanız ve ellerinizin boş kalması için daha uygundur. Ancak pasaport, para ve kredi kartlarınızı güvenle taşıyabileceğiniz bir bel ya da çapraz askılı çanta kullanmanızı önemle rica ederiz.
 • Islak ve kuru mendil gibi kolay temizlik malzemelerini çantanızdan eksik etmeyiniz. Zorlayıcı nedenlerden dolayı Arbeta Turizm programda değişiklik yapabilir.