page loader

Arbeta Blog YazılarıMUHTEŞEM SUALTI DÜNYASI İLE SHARM EL SHEIKH

MUHTEŞEM SUALTI DÜNYASI İLE SHARM EL SHEIKH

28 Eylül 2016
Muhteşem Sualtı Dünyası ile Sharm El Sheikh

Şarm El-Şeyh ya da kısaca Şarm olarak geçen, Mısır'ın Sina Yarımadası'nda Kızıldeniz kıyısında bir tatil kenti ve turizm merkezidir.

İsrail – Mısır savaşları sırasında 1960 yılında İsrail tarafından yönetilen bölge, bu tarihlerde İsrail tarafından yeşillendirilmiş ve turizme açılmıştır. İsrail döneminde çöl olan bu bölge modernize edilerek gece klupleri, oteller ve casinolar açılarak tam bir turizm cenneti haline gelmiştir. 1979 yılında ABD’nin yardımı ile İsrail ve Mısır arasında yapılan Camp David Antlaşması ile bölge tamamı ile Mısır’a iade edilmiştir. Mısır İsrail’in geliştirdiği bu bölgeyi turizm alanında kullanmaya devam etmiştir.

Şarm Kızıldeniz’in kıyısında çölü,mercanları,denizi ve zengin sualtı dünyası ile hem deniz kum güneş tatili sevenlerin hem de dalış tutkunlarına cazibe merkezi haline gelmiştir.

İstanbul’dan yaklaşık 2,5 saatlik uçuşun ardından kolayca ulaşabileceğimiz Şarm’a direk olarak Pegasus ve THY uçuşları ile ulaşmak mümkündür.

Mısır çoğunluğu Arap ve Müslüman halk tarafından oluşmakta olup, Şarm’da Müslüman halk ile birlikte Hristiyan halkta bulunmaktadır. Mısır’da bulunan Hrisitiyanların oranı Mısır’da ki en yüksek orana sahip bölgesi Sina yarım adası ve Şarm’dır

Şarm’da İsrail döneminden kalma geniş ve modern , günümüzde Mısır’ın tadilatları ile geliştirilmiş ulaşımda kolaylık sağlayan yollar bulunmaktadır.

Şarm’da lüks ve modern 5* oteller ile birlikte her kesime uygun olabilecek 4,3 yıldız otel alternatifleri bulunmaktadır. Bu otellerin çoğu Antalya’dan alışık olduğumuz her şey dahil sistemi ile çalışmaktadır. Savaş zamanlarından kalma ve terör olayların önüne geçmek için hemen hemen bütün otellerin girişinde X-Ray cihazları bulunmaktadır.

Arap mutfağı Şarm’da hemen hemen tüm restoranlara hakim bulunmaktadır. Arap yemekleri Akdeniz çanağı ülkelerine göre daha yağlı ve baharatlıdır. Et, kebap ağırlıklı bu mutfak Türk damak tadına gayet uygundur. Şarm’da dünya mutfaklarının servis edildiği birçok restoran bulunmaktadır. Dünyada öncü fast food zinciri restoranların burada da restoranları bulunmaktadır. Şarm’da merkezde Hard Rock Cafe’de bulunmaktadır.

Şarm’da yapılacak en güzel etkinlik eşsiz sualtı dünyasına sahip olan Kızıldeniz’de güneşin ve mercanların tadını çıkartmaktır. Kızıldeniz sualtı dünyası koruma altında olup mercanlara dokunmak ve onlara zarar vermek, ülke dışına çıkartmak kesinlikle yasak ve cezası bulunmaktadır. Sualtı dünyası içerisinde yüzlerce çeşit küçük, büyük renkli balıklar, kabuklu su altı böcekleri ve değişik türleri bulunmaktadır. Su altı çeşitliliği ile dalış tutkunlarını bura çeken Kızıldeniz akvaryum özelliğinde eşsiz bir bölgedir. Bölge içerisinde profosyonel dalış yapılabilecek birçok bölge bulunmaktadır.

Muhteşem Sualtı Dünyası ile Sharm El Sheikh

Dünya çapında en güzel dalış noktalarından biri sayılan Ras Mohammed Park'ında yer alan Shark Reef, Anemone Reef ve Yolanda Reef'e yapılan dalışlar unutulmaz anılar yaşatmaktadır. Yine bu bölgede bulunan Tiran adası olarak geçen dalış noktası Kızıldeniz belli başlı dalış yapılan yerlerinden biridir. Bu bölge sizin için ideal. Dünyanın en ünlü batıklarından Thistelgorm'un ambarlarındaki bugüne kadar kalabilmiş yükü ve bu suni resifin etrafında oluşan canlı yaşamı sizi çok heyecanlandıracak. Dalıgıçlar için muhteşem seçenekler sunan bu bölgede dalmayanlar da şnorkel ve cam tabanlı teknelerle bu güzellikleri yaşayabilir.

Dalış dışında Şarm’da yapılacak birçok etkinlik bulunmaktadır. Bunlardan en ilgi çekeni Çöl Safari ve Bedevi gecesidir. Şarm’da hala bedevi hayatı yaşayan Arap’lar bulunmaktadır. Çöl safarisi sırasında bu insanları görmeniz mümkündür.

Şarm Kahire’ye yaklaşık 8 saat mesafede olup yapılan günlük turlarla yada tek geceli konaklamalı turlar ile piramitleri gezmeniz mümkündür. Aynı turların uçak ile yapılan paketleride bulunmaktadır.

Şarm’da eğlenceli vakit geçirebileceğiniz diğer bir etkinlik ise tekne turlarıdır. Tekne turları ile şnorkel yapabilir, koruma altındaki mercanların ve balıkların muhteşem dünyasına gidebilirsiniz.

Şarm’da gece hayatı oldukça hareketli olup Naama Bay olarak geçen merkezde bulunan diskolar ve cafelerde vakit geçirebilirsiniz. Bu bölge bulunan diskolar bildiklerinizin aksine gayet modern ve hareketlidir.

Çok fazla sesden hoşlanmayan tatilciler ise bölgede bulunan kafelerde Arap usulü çay ve nargilenin tadına bakabilirler. Naama Bay sokaklarında yöreye özgü birçok etkinliğe şahit olmak mümkündür.

Şarm’ın en Kuzeyinde kalan ve şehrin en yeni gelişen bölümün adı. Çok sayıda yeni otel ve villalar inşa edilmeye devam ediyor. Nabq bölgesinde Al Khan ve La Strada adlı iki alışveriş merkezi bulunuyor. Nabq Bay, Şarm El Şeyh Uluslararası Havalimanı’na 8 km uzaklıkta yer alıyor.

Ekim- Nisan arası Şarm El Şeyh’in kış mevsimi ve hava sıcaklığı 20-30C arasında seyrediyor. Mayıs-Eylül arası ise sıcak olsa da tatil için elverişli bir iklim sunuyor. Bu dönem yine dalış için de en uygun vakitler. Nem oranı düşük olduğundan sıcaklık insanı çok rahatsız etmiyor. Akşamları çölden gelen esinti ile şahane bir hava oluşuyor. Ekim-Kasım arası en uygun mevsimler, ancak bu dönem Şarm El Şeyh oldukça çok ilgi gördüğünden otel fiyatları daha yüksek olabiliyor. Gitmeden erken rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Şarm El Şeyh modern bir tatil kenti. O nedenle giyim konusunda herhangi bir şeye özellikle dikkat etmek gerekmiyor. Gezerken t-shirt ve şort giymekte bir soru yok. Serin geceler için yanınızda ince uzun kollu bir kıyafet bulundurmakta fayda var. Otelden alınan havlular, plajda veya tekne turlarında kullanılabilir, yük etmeyin.

Mısır vize isteyen ülkelerden birisi ve vize almak 10 gün sürebiliyor. Alınan vize ile ülkede 30 gün kalınabiliyor.