page loader

Arbeta Blog YazılarıAFRİKA SEYAHATİ NOTLARI

AFRİKA SEYAHATİ NOTLARI

26 Eylül 2016
Afrika Seyahati Notları

Afrikaya gelmeden önce yapacağınız en önemli şey ön hazırlıklar. Ülkenin genelinde çeşitli hastalıklar olduğu için gelmeden önce sarı humma aşısı olup, yanınıza sıtma ilacı almanız gerekiyor. Bunun için randevuyla İstanbul Karaköydeki Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğünden randevu olarak ücretsiz olarak aşı olup ilaç alabilirsiniz. Randevuya giderken yanınızda pasaportunuz olması gerekiyor. Oradaki doktor alacağınız diğer tebdirlerlen ilgili ayrıntılı bilgi verecektir ama kısaca özetlemek gerekirse;

1. Sineksavar bir sprey almanız çok önemli. Ben yanıma off max aldım. Kokusuz ve su gibi olduğu için kullanırken beni rahatsız etmedi. Böcekler üzerindeki etkisi 10 üzerinden 6-7. 6 saatte bir yeniden sürülmesi gerektiği için kalıcağınız gün bakımından kaç şişe alıcağınızı siz belirleyebilirsiniz. Eczanelerden yada bazı marketlerden alabilirsiniz. Fiyatı markaya göre değişiyor. Başka bir alternatif olarak yanınıza fesleğen yağı alabilirsiniz. Boynunuz ayak ve el bilekleriniz gibi kokunun uzun süre devam ettiği vücut kısımlarınıza sürerek kullanabilirsiniz. Etkisi off'a göre daha iyi 10 üzerinden 9 verebilirim. Fesleğen doğal olarak zaten böcek çekmeyen bir bitki olduğu için çok yardımcı oluyor. Tek sıkıntısı çok ağır bir kokusu var. Bazıları rahatsız olabilir. Eczanalerden yada gratis, rossman gibi kozmetik ürünleri satan yerlerden temin edilebilir. Yaklaşık 14 lira gibi bir fiyatı vardı sanırım. 9 gün boyunca 3 kişi yarısını bile kullanmadık diyebilirim çünkü damla damla sürüyorsunuz.

2. Su ile bulaşan pek çok hastalık var bu yüzden asla kapağı açık su içilmemeli mutlaka üstünde plastik bir koruma olan sular kullanılmalı. Aynı şekilde tatlı su kenarlarına çok yaklaşılmamalı özellikle etrafında terlikle dolaşılmamalı.

Peki bu sağlık önlemleri dışında çantanızda kıyafetleriniz yada normal seyahatlerinizde yanınıza aldığınız eşyalar dışında neler bulundurmalısınız biraz da onlardan bahsedeyim.

1. Dürbün: Hayvanları offroad yapmıyorsanuz genellikle hep uzaktan görüyorsunuz. Zaten saldırı tehlikesine karşı sürücülerde çok yaklaşmıyor. Bu yüzden dürbün hayvanları daha yakından görebilmeniz için çok önemli. Bizim dürbünümüz 20x50 idi. Bizim için yeterliydi. Ama ne kadar iyi bir dürbün alırsanız o kadar iyi çünkü ovalar çok geniş. Uçsuz bucaksız. Yinede dürbün ağırlığı ve yanınızda taşıyabilirliğinize de dikkat edin. Eminönü gibi yerlerde özellikle avcılık malzemesi yada askeri malzeme satan dükkanlardan bulabilirsiniz.

2. İlaçlar: Buraya gelmeden önce yanınıza küçük bir ilaç çantası hazırlamanız çok önemli olabilir. Normal kullandığınız bir ilaç varsa onun yanı sıra ağrı kesici, grip ilaçları yada sizi gün boyu ayakta tutacak enerji verici tabletlerden alabilirsiniz çünkü sabahınız çok erken başlıyor ve bütün gününüz yolda geçiyor. Bizim çantamızda majezik, asprin kompleks, redoxon ve strepsils bulunuyordu. Tatil boyunca çok işimize yaradığını söyleyebilirim. Bunun yanı sıra kurak havalarda özellikle benim gibi hafif alerjik bir bünyeniz varsa özellikle tozdan dolayı dudak kenarlarınız dudağınız yada elleriniz çatlayabiliyor. Nemlendirmek için dudak nemlendiricisi, nemlendirici krem yada benim gibi beponthol alıp çantanıza koyabilirsiniz. İsteğinize bağlı ne olur ne olmaz diyip yara bandı yada sargı bezi gibi malzemeleri de her zaman yanınızda bulundurabilirsiniz. Bu her seyahatiniz için geçerli.

3. Temizlik: Genelde hep doğada olduğunuz ve kirle karşı karşıya olduğunuz için yanınızda büyük ıslak mendil ve küçük antibakteriyel ıslak mendillerden alabilirsiniz. Gün boyu yolda olduğunuz için bir yerinizi temizleme ihtiyacınız olursa çok yararlı oluyorlar. Eğer daha ileri bir temizlik isterseniz mesela otelde değilken elinizi yıkama ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız yanınıza yaprak sabunlardan yada küçük sabunlardan da alabilirsiniz. Normal bir içme suyu kullanarak yol kenarında elinizi sabunla temizleyebilirsiniz bu sayede. Bize ıslak medil yeterli geldi ama yinede aklınızda bulunsun. Onun dışında otellerde size şampuan ve sabun gibi malzemeleri zaten veriyorlar ama siz yanınızda kendi sabun yada şampuanınızı getirebilirsiniz. Yada saçlarınızın yıpranma olasılığı yüksek olacağı için saç kremi tarzı ürünler alabilirsiniz. Özellikle tozdan arınmak için mutlaka kese alın.

4. Adaptör: Priz girişleri farklı olduğu için priz dönüştürücü bir adaptör alabilirsiniz. Genel olarak bütün seyahatlerinizde yanınızda bulundurabileceğiniz genel adaptörlerden almanızı tavsiye ederim bu yüzden hemen hemen her ülkede kullanabilirsiniz. Bizimkisini perpadan 10 liraya aldık ve pek çok ülkeye uyumlu. Ne kadar uzun süre kullanılabilir ne kadar dayanır bilmiyorum ama seyahat boyunca hayatımızı kurtardı.

Listeme opsiyonel olduğu için eklemediğim ama bence kesinlikle yanınızda bulunması gereken bir eşya olarak profesyonel bir fotoğraf makinesini ekleyebilirim. Normal telefonunuzla yada dijital kameranızlada fotoğraf çekebilirsiniz ama profesyonel bir makine kalitesini yakalayamayabilirsiniz ve çektiğiniz resimler bulanık ve düşük görüntü kalitesine sahip olabilir. Özelliklr hayvanlar uzakta olduğu için yakınlaştırdıkça piksel kalitesi iyice düşüyor. Benim kullandığım makine gövde olarak Nikon D600'du. İki farklı lens kullandım. Birinci lensim hayvanları iyice yakınlaştırabilmek için Nikon 28-300mm lens diğeri ise manzara ve geniş çekim için kullandığım nikon 14-24mm 2.8 diyafram lensti. Benim işime özellikle 28-300 mm olan lens çok yaradı. Profesyonel çekim yapmadığım için sadece bir fikir olarak bunları söylemek istedim. Daha iyi bilen birisine sorarsanız size başka opsiyonlarda sunabilir. Aynı zamanda değişik bir fikir olarak yanınıza polaroid makine alabilirsiniz. Bu sayede köydeki bir çocuğun resmini çekip onada hediye edebilirsiniz. Yine de bunun üstünde biraz düşünmeniz gerekebilir çünkü bir çocuğa bir şey yapmaya çalıştığınız anda bir anda sayıları katlanıyor ve hepsi bir şeyler istemeye çalışıyor. O yüzdrn son dediğim şey tamamıyle sizin düşüncelerinize yada yapabilirliğinize kalmış. Çocuklara bir şey vermek demişken yanınıza toptan kalem gibi kırtasiye malzemeleri yada şeker alabilirsiniz. Eğitim imkanları çok zor olduğu için çocuklar çok sevinecektir. Ama bu da tamamiyle opsiyonel bir durum.

Son olarak kıyafetten kısaca bahsetmek istiyorum. Sinek tehlikesi yüzünden genellikle uzun kollu bluz ve pantalon giyin diyorlar. Ben giymeyenini de gördüm fakat kısa kollu bluz giysemde herhangi bir başka böcek tehlikesine karşı genelde tayt yada eşofman gibi rahat yürüyüp seyahat edebileceğim uzun parçalar giydim. Havalar çok soğuyabiliyor hatta bazı bölgelerde geceleri gerçekten buz gibi oluyor ve aniden yağmur yağabiliyor. Bu yüzden yanınızda bir kazak, hırka yada sizi sıcak tutacak herhangi bir şey ve yağmurluk bulundurabilirsiniz. Sıcak zamanlarda terleyeceğiniz için özellikle teri dışarı atan yada hızlı kuruyan sporcu bluzlarından alabilirsiniz. Ben tercih etmedim ama aklınızda bulunmasında fayda var.